بریل امبولو؛ فوتبالیستی که قلب مردم کامرون را شکست

  1. رضا محمدیان
  2. ورزش
  3. بریل امبولو؛ فوتبالیستی که قلب مردم کامرون را شکست

بریل امبولو (-1997) در یائونده دومین شهر بزرگ کامرون متولد شد. خیلی زود پدر و مادرش از هم جدا شدند. زمانی که 6 ساله بود با مادرش به فرانسه مهاجرت کرد. بعد از مدت کوتاهی خانواده او به سوئیس نقل مکان کردند. استعداد فوتبالی بی نظیر او باعث شد تا سال 2014 سوئیس او را به عنوان شهروند پذیرفت. اما تراژدی قصه او در جام جهانی 2022 رقم خورد. زمانی که امبولو با پیراهن تیم ملی سوئیس دروازه کامرون را گشود…

Breel-Embolo-بریل امبولو پس از گلزنی به کامرون

بریل امبولو در 14 فوریه سال 1997 در یائونده (دومین شهر بزرگ کامرون) متولد شد. با توجه به اینکه بریل در روز ولنتاین متولد شده بود، انتظار می‌رفت داستان زندگیش عاشقانه باشد اما داستان پسر قصه ما تراژدی شد! پسری که قرار بود روزی قلب همه مردم کشورش را بشکند. هنوز خردسال بود که پدر و مادرش از هم جدا شدند. 5 ساله بود که مادرش جرمین امبولو (کسی که نام فامیلی امبولو از او گرفته شده است) دل به دریا زد و در جست‌وجوی‌ آینده‌ای بهتر با بریل و دیگر پسرش راهی فرانسه شد. مدت زیادی نگذشت که مادر بریل در فرانسه با مردی که تبعه سوئیس بود آشنا شد. این آشنایی سبب شد تا جرمین با فرزندانش به شهر بازل در سوئیس نقل مکان کند. بریل در موقعیت جدید به بازی فوتبال در خیابان روی آورد. مدتی بعد به تیم آکادمی نردسترن پیوست. این نخستین گام در آغاز مسیر حرفه‌ای او بود. بریل ابتدا به عنوان دروازه‌بان در تیم مشغول به کار شد. این تصمیم ریشه در محافظه کاری او داشت. در این باره امبولو چنین گفته است:

من فکر می‎‌کردم به عنوان یک دروازه بان شخص می‌تواند بهتر از خودش مراقبت کند. بنابراین در چند مسابقه اول دروازه بان بودم. با گذشت زمان مربی موقعیت مرا عوض می‌کرد. نهایتا مرا به عنوان بازیکن جلو به کار گرفت و دروازه‌بانی مرا ممنوع کرد.

بریل امبولو درباره دوران دروازه‌بانی‌اش

بریل تنها کودک آفزیقایی تیم بود. به همین دلیل پسر کامرونی کار چندان ساده‌ای در ابتدای مسیر حرفه‌ای خود نداشت. اما گاهی برخی اتفاقات کوچک مانند دوستی همه چیز را روبه‌راه می‌کند. در تصویر زیر بریل را در کنار بهترین دوست کودکیش مشاهده می‌کنید.

بریل امبولو در کودکی
بریل امبولو در کودکی

بریل در تیم آکادمی نوردسترن عملکرد مطلوبی داشت و در سال 2008 به اولدبویز پیوست. باشگاه جدید او حرفه‌ای تر بود و به رشد او کمک شایانی کرد. حالا او می‌توانست با توپ هر کاری انجام دهد. در سال 2010 بریل به عنوان یک فوتبالیست نوجوان بااستعداد به تیم پایه‌های اف سی بازل ملحق شد. بریل می‌دانست که در مسیر تبدیل شدن به یک فوتبالیست حرفه‌ای است اما او فوتبال را دوست داشت چون از بودن در کنار دوستانش لذت می‌برد. پس این انتقال برای او چالش‌هایی هم داشت. امبولو در این باره گفته است:

من می‌خواستم فوتبال بازی کنم تا در کنار دوستانم باشم. بنابراین به باشگاه سابقم برگشتم

بریل امبولو درباره وابستگی به دوستانش

رئیس باشگاه بازل نیاز بریل نوجوان را درک کرد و او علیرغم پیوستن به بازل همچنان مدتی در تیم سابقش به فوتبال ادامه داد.سرانجام او تصمیم گرفت دلبستگی‌های قدیمی را رها کرده و به طور کامل در اختیار بازل باشد. او در رده‌های سنی تیم بازل درخشید و همه را شگفت‌زده کرد!

در فصل 2014-2013 زمانی که پسر کامرونی 16 ساله بود به عضویت تیم بزرگسالان اف سی بازل درآمد. تیمی که در آن فصل از بسیاری از ستاره‌های فوتبال سوئیس تشکیل شده بود و یان زومر را درون دروازه داشت. محمدصلاح و محمد الننی ستاره‌های مصری لیورپول و آرسنال دیگر بازیکنان آن بازل رویایی بودند. بهرنگ صفری ستاره ایرانی‌الاصل تیم ملی سوئد نیز در آن دوران عضو تیم بازل بود. در همان فصل در حالی که 16 سال سن داشت اولین گل خود برای بازل را به ثمر رساند و با بازل فاتح لیگ سوئیس شد!

بریل امبولو در لباس تیم بازل
بریل امبولو در لباس تیم بازل

در دسامبر 2014 بریل جوان تصمیم بزرگی گرفت. اگرچه او می‌توانست وفاداریش را به زادگاهش و تیم ملی کامرون اعلام کند اما او ترجیح داد برای نخستین بار دل مردم کشورش را بشکند و عضوی از تیم ملی سوئیس باشد. البته تیر نهایی سالها بعد به قلب مردم کامرون شلیک شد. در همین زمان امبولو برای حمایت از کودکان پناهنده در سوئیس و نوجوانان محروم در کامرون و پرو بنیاد امبولو را تاسیس کرد.

ما کارهای مختلفی انجام می‌دهیم، مثل کمک به بچه‌ها در مدرسه یا کمک به نوجوانانی که در کشور پرو در سن کم باردار می‌شوند و نمی‌دانند باید چه کنند. فعالیت‌های مختلفی انجام می‌دهیم و من بسیار شکرگذار هستم که این ایده به ذهنم رسید و پول لازم برای انجام آن را را داشتم.

بریل امبولو درباره بنیاد امبولو

امبولو در فصل 2015-2014 همراه با بازل فصل درخشانی داشت. در لیگ سوئیس بار دیگر امبولو همراه با بازل قهرمانی را تجربه کرد. در لیگ قهرمانان اروپا نیز تیم بازل در گروهی که رئال مادرید و لیورپول حضور داشتند، به عنوان تیم دوم به دور بعد صعود کرد. در این دوران امبولو الگو و قهرمان خود را ماریو بالوتلی معرفی کرد. بازیکنی که بعدها سبک بازی و شرایط زندگی امبولو شباهت زیادی به او پیدا کرد.

نخستین بازی ملی امبولو برای تیم ملی سوئیس نیز در مارچ 2015 رقم خورد. در سال 2015 امبولو به عنوان فوتبالیست سال سوئیس انتخاب شد. در فصل 2016-2015 امبولو با عملکرد بی‌نظیر خود باعث شد بار دیگر بازل قهرمان سوئیس شود. امبولو نیز به عنوان بهترین بازیکن فصل انتخاب شد. اورس فیشر مربی بازل در آن فصل درباره امبولو چنین گفت:

من مربی یوزیپ درمیچ و آدمیر مِهمِدی و ریکاردو رودریگز بودم. در رده زیر 15 سال می‌توانستید ببینید که بریل آینده فوتبالی خیلی خوبی خواهد داشت. ریکی هم این بی‌خیالی و آرامش را داشت، اما در مورد بریل به نظر می‌رسید که همه چیز در یک سطح بالاتر قرار دارد. درباره بریل باید بگویم او توانایی بیشتر از خودش نشان داد.

اورس فیشر سرمربی سابق بازل

یورو 2016 اولین تجربه بین المللی امبولو بود. پسر 18 ساله کامرونی در مسابقات یورو عملکرد درخشانی داشت و پوگبا ستاره فرانسوی او را ستود. البته با پنالتی که بریل از دست داد سوئیس مغلوب لهستان شد و بدون باخت از دور رقابت‌ها حذف شد.

بریل امبولو و پوگبا یورو 2016
نبرد جذاب امبولو و پوگبا (فرانسه 0-0 سوئیس) یورو 2016

در حالیکه باشگاه‌هایی مانند منچستر و بایرن در جستجوی او بودند، پسر عجیب قصه ما به شالکه پیوست. یک مصدومیت جدی در اوایل دوران حضورش در شالکه او را یک سال از فوتبال دور کرد. در حالیکه در سه فصل حضور در شالکه برای او چندان درخشان نبود اما او در نمایش‌های گاه و بیگاهش استعدادش را به رخ همه کشید. در جام جهانی 2018 نیز عملکرد قابل قبولی از خود برجای گذاشت. در سال 2019 امبولو به مونشن گلادباخ پیوست. جایی که سکونتگاه بازیکنان سوئیسی بوندس لیگا بود. در گلادباخ امبولو به قدرت تهاجمی تیمش افزود. مارک روزه سرمربی فعلی دورتموند و سابق گلادباخ درباره امبولو چنین نظری داشت:

امبولو ویژگی های زیادی دارد، اما هنوز می‌تواند در موارد خاصی پیشرفت کند. باید سعی کند مهارت‌ فوق‌العاده‌اش را پیوسته در زمین نشان دهد. هنوز راه زیادی در پیش داریم، اما بریل در حال آموختن است و می‌خواهد به این هدف برسد.

مارک روزه سرمربی سابق گلادباخ

یورو 2020 که به علت کرونا در تابستان 2021 برگزار گردید برای امبولو بسیار شیرین شروع شد. در بازی مقابل ولز امبولو نخستین گل ملی خود را مسابقات یورو به ثمر رساند. سوئیس در دور حذفی در بازی درخشان فرانسه شانس اول قهرمانی را در ضربات پنالتی حذف نمود. البته در مرحله بعد در ضربات پنالتی مغلوب اسپانیا گردید.

بریل در گلادباخ حواشی خاص خودش را نیز داشت. در دسامبر 2019 گواهینامه او به علت تخطی از سرعت مجاز و استفاده از تلفن همراه باطل شد. در ژانویه 2021 در یک مهمانی غیرقانونی حضور داشت و توسط پلیس دستگیر شد. امبولو جوان ابتدا حضورش را تکذیب کرد اما تصاویر دوربین‌ها نشان می‌داد او از پشت بام محل به ساختمان مجاور فرار کرده است. حتی پس از ورود به ساختمان مجاور نیز برای آنکه شناسایی نشود مدتی در وان حمام مخفی شد. همین حواشی شاید زمینه‌ای شد تا در تابستان 2022 بریل به موناکو بپیوندد.

عملکرد خوب پسر متولد کامرون باعث شد تا بار دیگر برای مسابقات جام جهانی به تیم ملی سوئیس دعوت شود. اما اینبار قصه ما کمی تفاوت داشت. سوئیس با تیم های برزیل، صربستان و کامرون همگروه شده بود. این موضوع به این معنا بود که بریل باید مقابل تیم ملی کشورش بازی کند. امبولو همیشه خودش را طرفدار تیم ملی کامرون می‌دانست پس این رویارویی برای او چندان ساده نبود. پیش از شروع جام جهانی در مصاحبه راجع به مصاف کامرون و سوئیس چنین گفت:

این بازی خاصی است. کامرون تیم زادگاه من است و مادر و پدرم اهل آنجا هستند. بیشتر اقوام و خانواده من آنجا زندگی می‌کنند. بنابراین این یک بازی ویژه برای من و خانواده ام است. اما مهمتر از همه این یک بازی جام جهانی است... من افتخار می‌کنم و خوشحالم که اینجا هستم و امیدوارم مقابل آنها (کامرون) بازی کنم.

بریل امبولو درباره بازی کامرون و سوئیس

البته خبرنگاران امبولو را راحت نمی‌گذاشتند و به دنبال جواب نهایی او بودند. آنها می‌خواستند امبولو بین سوئیس و کامرون یکی را انتخاب کند. وقتی از امبولو پرسیده شد که آیا واقعا طرفدار شماره 1 کامرون است؟ امبولو این چنین جواب داد:

البته بله... اما بعد از سوئیس و بعد از این بازی

بریل امبولو درباره طرفداری کامرون

مطابق قرعه کامرون و سوئیس در بازی نخست خود در جام‌جهانی رو در روی هم قرار گرفتند. قدرت دو تیم یکسان بود و بازی پایاپای پیش می‌رفت. اما دست تقدیر اتفاقات را طوری رقم زد تا امبولو مقابل مردم زادگاهش قرار بگیرد. در دقیقه 48 پاس شقیری به امبولو رسید تا قلب مردم کامرون این بار توسط یک کامرونی بشکند.

امبولو پس از گلزنی به احترام مردم زادگاهش خوشحالی نکرد و دست‌هایش را بالا برد. این اولین گل امبولو در جام‌جهانی بود. تراژدی کامل شده بود! یک کامرونی گل زد تا سوئیس 1 بر صفر برنده بازی شود. بعد از بازی روبرت سانگ سرمربی کامرون درباره امبولو چنین گفت:

ما یکدیگر را می شناسیم، او (بریل امبولو) برادر کوچک من است. ما اغلب تلفنی با یکدیگر صحبت می کنیم و می خواستم به او تبریک بگویم. اینکه در تیم های مختلف هستیم، به این معنی نیست که ما نمی‌توانیم برادر باشیم.
او گل خود را جشن نگرفت، اما همه اینها بخشی از فوتبال است. من برای او خوشحالم و به او افتخار می کنم. او در تیم ملی سوئیس حضور دارد و من دوست داشتم در تیم من باشد. زندگی همین است.
برای ما مهم‌ترین چیز این است که چگونه در زمین بازی کردیم، چه کار بهتری می‌توانستیم انجام دهیم، نه اینکه نگران باشیم که چه کسی به ما گل می‌زند.

روبرت سانگ سرمربی کامرون

در دو بازی بعد کامرون مقابل صربستان 3 بر 3 به تساوی رسید و برزیل را نیز 1 بر صفر شکست داد. سوئیس نیز مقابل برزیل یک بر صفر تسلیم شد و صربستان را با گلزنی دوباره امبولو شکست داد. در نهایت نیز سوئیس با 6 و کامرون با دو امتیاز در جایگاه دوم و سوم گروه خود قرار گرفتند. همان گل امبولو باعث صعود سوئیس و حذف کامرون گردید. سوئیس در مرحله بعد مقابل پرتغال تسلیم محض بود و قصه اش در جام جهانی 2022 نیز در مرحله یک هشتم نهایی به پایان رسید. اما واکنش امبولو بعد از گلزنی مقابل کامرون به عنوان قابی ماندگار از جام‌جهانی 2022 در یاد و خاطره همه دوستداران فوتبال خواهد ماند.

بریل قصه ما فصل 2023-2022 را با موناکو به پایان رساند. او هنوز 26 ساله است و زندگی فوتبالی او می‌تواند بسیار پرماجرا باشد. باید ببینیم فصل‌های بعدی زندگی بریل امبولو چگونه رقم خواهد خورد…

نظر شما درباره حرکت امبولو چیست؟ آیا حاضر هستید مقابل تیم کشورتان قرار بگیرید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *